Association for
Communication Excellence

in Agriculture, Natural Resources, and Life and Human Sciences

ACE 2016
Outstanding Professional Skill & Gold Awards

Writing

Outstanding Professional Skill Award
Courtney Leeper, The Samuel Roberts Noble Foundation

Class 1 — Writing for Newspapers
Gold Award: Chris Moran, Jack Payne, UF/IFAS

Class 2 — Writing for Magazines
Gold Award: Courtney Leeper, The Samuel Roberts Noble Foundation

Class 3 — Writing within a Specialized Publication
Gold Award: . Adam Calaway, Courtney Leeper, The Samuel Roberts Noble Foundation

Class 4 — Promotional Writing
Gold Award: Diane Nelson, University of California, Davis

Class 5 — Script Writing for Visual Media
Gold Award: Barb McBreen, Iowa State University

Class 6 — Writing for the Web
Gold Award: Jim Melvin, Clemson University

Photography

Outstanding Professional Skill Award
Edwin Remsberg, Remsberg Inc.

Class 7a — Feature Photo
Gold Award: Rob Mattson, The Samuel Roberts Noble Foundation

Class 7b — Environmental Portrait or Personality Photo
Gold Award: Edwin Remsberg, Remsberg Inc.

Class 8 — Picture Story
Gold Award: Edwin Remsberg, Remsberg Inc., University of Georgia

Class 9 — Service Photo
Gold Award: Kathy Keatley Garvey, University of California, Davis

Class 10 — Enhanced Photo
Gold Award: Edwin Remsberg, Remsberg Inc. 

Graphic Design

Outstanding Professional Skill Award
Bruce Dupree, Glenda Freeman, Becky Barlow, Alabama Cooperative Extension System

Class 11a — Print One to Full Color
Gold Award: Michele Wood, Tyler Jones, Darryl Palmer, UF/IFAS Communications

Class 11b — Print Advertisement
Gold Award: Lesha Berkel, Michelle Olgers, Virginia Cooperative Extension

Class 12 — Illustration: Single or Series
Gold Award: Stacey Jones, Tiffani Stephenson, UF/IFAS Communications

Class 13 — Interactive Multimedia and Web Graphics
Gold Award: NMSU Media Productions

Class 14 — Posters
Gold Award:  Bruce Dupree, Glenda Freeman, Becky Barlow, Alabama Cooperative Extension System

Class 15 — Exhibits
Gold Award: Angela Rowell, Carla Wood, Katie Walker, Cindy Allen, Josh Paine, Kathryn Schiliro, Caitlin LeMoine, University of Georgia

Class 16 — Cover
Gold Award: Katie Westman, Luke Braswell, The Samuel Roberts Noble Foundation

Class 17 — Logos
Gold Award: Bruce Dupree, Aimee Lewis, Emily Nichols, Alabama Cooperative Extension Systemlis

Publishing

Outstanding Professional Skill Award
Emery Tschetter, Bruce Dupree, Maggie Lawrence, Aimee Lewis, Jennifer Crickard, Tyler Weldon, Deb Dupree, Kerry Smith, Jake Thomas, Jonathan Davis, Alabama Cooperative Extension System

Class 19 — Newsletters
Gold Award: Maurice Perkins, LaRachelle Smith,Kelley Redmon, Michael Thomas, Prairie View A&M University

Class 20 — Magazines and Periodicals
Gold Award: Susan Ferris Hill, John H. Tibbetts, South Carolina Sea Grant Consortium

Class 21 — One- to Full-Color Popular Publications
Gold Award: Matt Browning, Stacy Herrick, West Virginia State University

Class 22 — Technical Publications
Gold Award Laura Bernheim, UF/IFAS Center for Public Issues Education

Class 23 — Special Reports
Gold Award: Sean Corp, Beth Stuever, Mindy Tape, Jamie Wilson, Holly Whetstone, James Dau, Marian Reiter, Michigan State University Extension

Class 24 — Promotional Publications
Gold Award: Gene Hettel, Tony Lambino, Gigi Caballero, Grant Leceta, Alaric Santiaguel, Barona-Cruz, Isagani Serrano, Jec Marciso, Chris Quintana, Cynthia Quintos, Isabella Jhocson, International Rice Research Institute

Class 25 — Editing
Gold Award: Andy Zieminski, Andy Clark, SARE

Class 26 — Electronic Publications
Gold Award: Emery Tschetter, Bruce Dupree, Maggie Lawrence, Aimee Lewis, Jennifer Crickard, Tyler Weldon, Deb Dupree, Kerry Smith, Jake Thomas, Jonathan Davis, Alabama Cooperative Extension System

Electronic Media, Video

Outstanding Professional Skill Award
Brian Volland, University of Kentucky

Class 29 — News and Features
Gold Award: Brian Volland, University of Kentucky

Class 30 — Programs
Gold Award: Dave Deken, Kristin Loveland, Melanie Jackson, Oklahoma State University

Class 31 — Spot Production
Gold Award: Al Williamson, Rebecca Clapp, UF/IFAS Communications

Class 32 — Promotional Productions
Gold Award: UF/IFAS Communications, Frankel Media Group

Class 33 — Informational or Non-credit Educational Video Production
Gold Award: Dave Stalion, University of Kentucky

Distance Education and Instructional Design

Outstanding Professional Skill Award
Ana Iverson, Elma Sue McCallum, Terri Crawford, Cathy Agan, LSU AgCenter

Class 34 — Educational Packages
Gold Award: Ana Iverson, Elma Sue McCallum, Terri Crawford, Cathy Agan, LSU AgCenter

Marketing and Media Relations

Outstanding Professional Skill Award
Elizabeth Gregory North, Keri Collins Lewis, Zac Ashmore, Beth Barron, Amy Taylor, Brian Utley, Mississippi State University Extension Service

Class 35a — Marketing Communications Campaign with Budget under $1,000
Gold Award: Elizabeth Gregory North, Keri Collins Lewis, Zac Ashmore, Beth Barron, Amy Taylor, Brian Utley, Mississippi State University Extension Service

Class 35b — Marketing Communications Campaign with Budget of $1,000 or More
Gold Award: UF/IFAS Communications, Frankel Media Group

Class 36 — Media Relations Campaign
Gold Award: UF/IFAS Communications

Class 37 — Single Marketing Item
Gold Award: Faith Peppers, Edwin Remsberg, Kady Dulny, Rob Cooper, University of Georgia

Information Technology

Outstanding Professional Skill Award
NMSU Media Productions

Class 38 — Interactive Media Program
Gold Award: NMSU Media Productions

Class 39 — Best Innovative Use of Communication Technology
Gold Award: NMSU Media Productions

Class 40 — Website
Gold Award: Mary Wirth, Penn State University

Diversity

Outstanding Professional Skill Award
ChaNaé Bradley, Jeffery Brothers, Russell Boone, Fort Valley State University

Class 43 — Targeted Publications
Gold Award: ChaNaé Bradley, Jeffery Brothers, Russell Boone, Fort Valley State University

Crisis and Issues Communication

Outstanding Professional Skill Award
Jamie Wilson, Mindy Tape, Sean Corp, Beth Stuever, Katie Ockert, Darrin Karcher, Jeannine Schweihofer, Nikki Hersch, Michigan State University Extension

Class 47 — Crisis Communications
Gold Award: Margaret Lawrence, Emery Tschetter, Bruce Dupree, Aimee Lewis, David McCormick, Jenny Crickard, Glenda Freeman, Virginia Morgan White, Donna Reynolds, Jonas Bowersock, Jake Thomas, John Hartley, Jonathan Davis, Alabama Cooperative Extension System

Class 48 — Issues Management
Gold Award: Jamie Wilson, Mindy Tape, Sean Corp, Beth Stuever, Katie Ockert, Darrin Karcher, Jeannine Schweihofer, Nikki Hersch, Michigan State University

Class 7a — Feature Photo
Gold Award: Rob Mattson, The Samuel Roberts Noble Foundation


Class 7b — Environmental Portrait or Personality Photo
Gold Award: Edwin Remsberg, Remsberg Inc.


Class 8 — Picture Story
Gold Award: Edwin Remsberg, Remsberg Inc., University of Georgia






Class 9 — Service Photo
Gold Award: Kathy Keatley Garvey, University of California, Davis


Class 10 — Enhanced Photo
Gold Award: Edwin Remsberg, Remsberg Inc. 


Class 12 — Illustration: Single or Series
Gold Award: Stacey Jones, Tiffani Stephenson, UF/IFAS Communications


Association for Communication Excellence in Agriculture, Natural Resources, and Life and Human Sciences
Powered by Wild Apricot Membership Software